İş

Borsa 5 iş günü kapalı olacak, bugünkü işlemler de iptal edilecek

Investing.com – Değişme5 iş günü kapalı olacaktır.

Borsa İstanbul, KAP’ta borsanın 14 Şubat akşamına kadar kapalı olacağını duyurdu.

Bugünkü işlemler iptal edilecek

Yapılan açıklamada, BİAŞ Yönetmeliği’nin “Borsa Tarafından Emir ve İşlemlerin İptali” başlıklı 33. maddesinin 1-c fıkrası uyarınca 8 Şubat’ta (bugün) gerçekleştirilen tüm işlemlerin iptaline karar verildiği belirtildi.

Borsadaki işlemler durdu

Borsada dün ve bugün yaşanan sert kayıplar nedeniyle iki kez devre kesici uygulandı. Bugün saat 11:00’de yapılan açıklamada işlemlerin durdurulduğu ve borsanın geçici olarak kapatıldığı duyuruldu.

tepki gelmişti

Kahramanmaraş ve 9 ilde meydana gelen ve tüm yurtta büyük sancılara neden olan deprem felaketinde borsaların açılmasına tepki geldi. İlk gün yüzde 4,5 gerileyen endeks, günü daha az kayıpla kapattı. Dün kayıp %5’e ulaşınca ilk devre kesici uygulandı, ardından kayıp %7’ye ulaşınca ikinci kez devre kesici çalıştırıldı. Endeks günü %8,62 kayıpla 2.505 puandan kapattı. Bugün seansın açılmasının ardından yüzde 5 oranında gerileyen endekse iki devre kesici uygulandı ve ardından işlemler kapandı.

Dün kurumlarla yaptığı toplantının ardından borsanın bugün kapanış yönünde karar alması bekleniyordu ancak kapanış kararı seans sırasında gerçekleşti. Bugünkü işlemlerin iptali ile ilgili yatırımcılardan da tepki geldi. Alınan kararla bugünkü süreçlerin iptal edileceği belirtildi.

KAP’tan yapılan açıklama şöyle:

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu