Haber

AGİT Dönem Başkanı, Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarıyla telefon görüşmesi gerçekleştirdi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanı ve Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile yaptığı telefon görüşmesinde bölgedeki gelişmeleri ve “Laçın Koridoru”nu ele aldı. Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan.

AGİT’ten yapılan yazılı açıklamaya göre Osmani, Bayramov ve Mirzoyan ile telefon görüşmesi yaptı.

Osmani, Azerbaycan’ın Laçin kenti ile Zabuh ve Sus köylerinin yer aldığı “Laçın Koridoru” olarak bilinen güzergah ve çevresindeki gelişmeleri dikkatle takip ettiğini, buradaki gelişmelerin bundan endişe duyduğunu taraflara dile getirdi. sivil halkın günlük yaşamını etkiler.

Bölgedeki gerilimi azaltmak için verimli bir diyaloğa davette bulunan Osmani, AGİT’in iki ülke arasındaki güveni ve normalleşmeyi sağlamak için kullandığı enstrümanların, bölgede sivil halkın karşılaştığı güçlüklerin aşılmasında işlevsel bir role sahip olduğunun altını çizdi. bölge.

Osmani, tansiyonun düşürülmesi ve kalıcı barış için yürütülen çabaları desteklemeye hazır olduğunu belirterek, taraflarla önümüzdeki günlerde farklı şekilde görüşeceğini kaydetti.

tuzlukcuhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu