Haber

Siirt’te 81 adet hafif hasarlı bina tespit edildi

Siirt Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Mehmet Raci Bülbül, Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından yapılan gözlemsel incelemelerde 81 adet az hasarlı bina tespit edildiğini bildirdi.

Bülbül, depremlerin ardından kurulan kriz masasıyla il genelinde 15 ekibin çalıştığını bildirdi.

Bülbül, depremin ilk gününde kamu kurum ve kuruluşlarına ait binalar, hastaneler, sağlık kurumları, okullar, yurtlar ve vatandaşlara yönelik yapılarda hasar tespit çalışması yapıldığını bildirdi.

“Halkın ve vatandaşların talepleri doğrultusunda il genelinde 590 binada gözlemsel incelemeler yapıldı. 509 binanın taşıyıcı elemanlarında (kolon, perde, kiriş ve döşemeler) sarsıntı etkisi ile herhangi bir hasara rastlanmadı. Hafif hasarlı olduğu tespit edilen 81 binada ise depremin etkisiyle herhangi bir hasar oluşmazken, taşıyıcı olmayan elemanlarda (kolon, perde, kiriş ve döşeme) herhangi bir hasar oluşmadı. Duvarlarda ve sıvalarda kılcal damar seviyesinde çatlaklar olduğu gözlemlenmiştir.Hasar tespit çalışması, yapıların gelecekte beklenen afetlere karşı davranışını, performansını ve riskini oluşturacak nitelikte ve kapsamda değildir.”

Bülbül, kurum girişine kurulan kriz masası ile vatandaşların taleplerinin değerlendirildiğini belirterek, teknik ekip tarafından yapılan gözlemsel inceleme ile mevcut aşamadaki kontrollerin gerçekleştirildiğini bildirdi.

muratli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu