Haber

Peru’daki protestolarda ölü sayısı 26’ya yükseldi

Peru’da Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun 7 Aralık’ta Kongre’deki görevinden alınarak cezaevine gönderilmesinin ardından başlayan protestolarda hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükseldi.

Yeni Devlet Başkanı Dina Boluarte’nin istifası ve gözaltındaki Castillo’nun serbest bırakılması talebiyle binlerce kişi ülkenin birçok şehrinde sokaklara döküldü.

Peru Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısının 26’ya çıktığı, 61 kişinin ise hastanelerde tedavi altına alındığı bildirildi.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun Twitter hesabından yapılan paylaşımda, hareketlerdeki ölümler nedeniyle savcılıktan “acil soruşturma” başlatılması istendi.

Ölümler nedeniyle 17 Aralık’ta 2 bakan görevden istifa etti ve Boluarte’nin seçimlerin Aralık 2023’te yapılması önerisi Kongre’de yapılan oylamada reddedildi.

Castillo’nun görevden alınması

Eski Peru Devlet Başkanı Castillo, Kongre tarafından 7 Aralık’ta “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla görevden alındı.

Castillo’nun da “kamu görevlerini işgal etmeye, devlet yetkilerinin işleyişini engellemeye ve anayasal düzeni ihlal etmeye” çalıştığı iddia edildi.

Pedro Castillo, Kongre’yi feshetme ve ulusal bir acil durum hükümeti kurma kararının ardından gözaltına alındı.

Castillo’nun 7 Aralık’ta Kongre’deki görevinden alınıp hapse gönderilmesinin ardından ülke genelinde protestolar patlak verdi.

erken seçim önerisi

Başkan Yardımcısı Boluarte, Castillo’nun görevden alınmasının ardından 8 Aralık’ta ülkenin yeni cumhurbaşkanı olarak yemin etti.

Boluarte, 11 Aralık’ta siyasi çatışmayı sona erdirmek için erken seçim önereceğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler (BM) 12 Aralık’ta Peru’da devam eden hükümet karşıtı protestoların şiddeti tırmandırdığını ve durumun daha da kötüye gidebileceğinden endişe duyduğunu bildirdi.

Ülkede protestolar devam ederken 14 Aralık’ta olağanüstü hal ilan edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu