Haber

Halfeti nerede, neyle bağlantılı? Halfeti Gaziantep’e mi bağlanacak?

Şanlıurfa’nın en az nüfuslu ilçesi Halfeti şehrin batısında yer almaktadır. Atatürk Barajı’nın sular altında kalmasıyla Yeni Halfeti ve Eski Halfeti olarak ikiye ayrıldı. Halfeti ilçesi Gaziantep iline bağlanacağı argümanlarıyla yeniden gündeme geldi. Halfeti ilçesinin konumu ve özellikleri vatandaşlar tarafından araştırılıyor. Peki Halfeti nerede, neyle bağlantılı? Gaziantep’e bağlanacak mı? Detaylar burada…

HALLETİ GAZİANTEP’E BAĞLANACAK MI?

Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, 2018 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazarak Şanlıurfa’nın Birecik ve Halfeti ilçelerinin Gaziantep’e bağlanmasını talep etmişti. o yaptı.

HALFETİ NEREDE VE HANGİ İLE BAĞLANTILIDIR?

Halfeti, Şanlıurfa ilinin en az nüfuslu ilçesidir. Şanlıurfa’nın batısında yer almaktadır. Birecik Barajı’nın yapılması ve evlerin sular altında kalmasıyla birlikte Halfeti ilçesinin yüzde 80’i 15 kilometre uzaklıkta kurulan yeni yerleşim merkezine taşındı. Taş mimari ile inşa edilen evlerin ve camilerin sular altında kaldığı semt, geçtiğimiz dönemde doğal güzellikleriyle dikkat çekiyor. Atatürk Barajı’nın sular altında kalmasıyla Yeni Halfeti ve Eski Halfeti olarak ikiye ayrıldı. Eski Halfeti’nin sular altında kalmasıyla birlikte halk göç ederek Yeni Halfeti adı verilen Kara Çayır alanına taşınmıştır.

Türkiye’den 21, dünyadan 287 ili kapsayan Uluslararası Koordinasyon Komitesi toplantısında Halfeti ilçesi ‘Cittaslow’ (Sakin Şehir) unvanını aldı.

haber-kuyucak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu