Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Hamas’ın ateşkes teklifiyle ilgili yorum yaptı

– ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Hamas’ın ateşkes teklifiyle ilgili yorumu

“Zor olsa da anlaşmaya varmak için alan yaratıyor”

TEL AVIV – ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hamas’ın ateşkes ve esir değişimi önerisine ilişkin, “Her ne kadar Hamas’ın her ne kadar geri dönüş şansı olmayan bazı talepleri olsa da, İsrail’le anlaşmaya varılması için alan açtığını düşünüyoruz. “

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ve Filistin’deki siyasi temaslarının ardından Tel Aviv’de basın toplantısı düzenledi. Blinken, Hamas’ın Katar ve Mısır’a rehinelerin serbest bırakılması ve insani mesafenin uzatılmasına ilişkin teklifini İsrailli yetkililerle görüştüğünü belirterek, “Hamas’ın yanıtı, başarı şansı olmayan bazı talepler içerse de biz, İsrail ile anlaşmaya varılması için alan açılmıştır.” . Gazze Şeridi’ndeki sivillerin korunması ve bölgeye daha fazla insani yardım ulaştırılması yönünde atılacak adımları da görüştüklerini kaydeden Blinken, “Yaklaşık 2 milyon insan evinden oldu. Yüzbinlerce insan ağır açlıkla karşı karşıya. Pek çok insan mağdur durumda. Sevdiklerini kaybettiler ve her geçen gün daha fazla insan öldürülüyor.” konuştu. Blinken, Birleşmiş Milletler gruplarının Gazze’nin kuzeyinde bölgedeki sivillerin durumunu ve evlerine dönmeleri için neler yapılması gerektiğini değerlendirmek üzere göreve başladıklarını hatırlatarak, “Ancak Başbakan Binyamin Netanyahu ve diğerlerine de söylediğim gibi Bugün İsrailli yetkililer, askeri operasyonların masum sivillere yönelik yarattığı yıkım, tartışmalarımızda önemli bir unsur olmaya devam ediyor.” ” söz konusu.

İsrail’e davet etti

Tel Aviv yönetimiyle yaptığı görüşmelerde İsrail’in Gazze’ye daha fazla insani yardımın ulaşmasını sağlamak için atması gereken temel adımların altını çizdiğini belirten Blinken, “İsrail’in Erez’i açması lazım ki, yardımlar yüzlerce kişinin yaşadığı Gazze’nin kuzeyine ulaştırılsın. Binlerce insan korkunç koşullar altında hayatta kalma mücadelesi veriyor.” Şeklinde konuştu. Blinken, “İsrail’i sivillere yardım ulaştırmak için daha fazlasını yapmaya çağırıyoruz” dedi.

“Sivillerin güvenliği dikkate alınmalı”

Blinken, 7 Ekim’de İsrail’in yıkıcı bir saldırıya uğradığını belirterek, Tel Aviv’in kendini savunma hakkını desteklediklerini yineledi. Buna rağmen Gazze’deki sivil nüfusun çoğunluğunun 7 Ekim saldırılarıyla hiçbir ilgisinin olmadığını vurgulayan Blinken, “İsrail’in yapacağı herhangi bir askeri operasyonda sivillerin güvenliği öncelikli olarak dikkate alınmalıdır. Ben bazı önerilerde bulundum. Bunu sağlamanın yolları. Bu, özellikle Gazze’nin diğerlerinin çoğu için geçerlidir “Yerinden edilmiş bölgelerde 1.2 ila 1.4 milyon insanın yaşadığı Rafah için de geçerlidir” dedi. Kendini reform ve canlandırma yönünde adımlar atan Blinken, “ABD’nin Hamas’ın Gazze’nin yönetiminde rol oynaması kabul edilebilir mi?” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu